Stern, a palesztinai gerilla Winston Churchill megbízásából egy amerikai pacifista orvossal együtt harcol a nácik ellen. Kényszerből tömeggyilkosságot követnek el, hogy a Szövetségesek győzelemmel fejezhessék be a második világháborút. Bátorság és gyávaság, kegyetlenség és gyengédség, gonoszság és jóság, önfeláldozás és önzés, hideg számítás és romantikus szerelem, cinizmus és idealizmus…
A Fekete Keresztben leírt ideggázok valóban léteztek és léteznek ma is. A németek 1936-ban fedezték fel a Tabunt, 1938-ban a Sarint és 1944-ben a Somant. A Sarin és Soman még mindig a két legrettegettebb harci gáz az egész világon. A nácik több mint 7000 tonna Sarint gyártottak a háború végéig. Hivatalos beszámolók szerint a Soman soha került tömeggyártásra. Mivel azonban a náci fegyverletétel után titoktartást rendeltek el az ilyen termékeket előállító valamennyi gyárral kapcsolatban, nem lehetünk biztosak abban, hogy minden tény ismertté vált…
Részlet a könyvből:
„– Nos … igen. Emlékszik rá, hogy a németek a vegyi hatóanyagokat keresztekkel jelölték meg az első világháborúban. Ez azt jelentette, hogy valamennyi gázpalackra vagy tüzérségi lövedékre bizonyos színű keresztet festettek, attól függően, hogy milyen típusú gázt tartalmazott. Négy szín volt. Zölddel jelölték a fojtógázokat, általában a klórt és a foszgént. Fehéret használtak az ingerlő hatású vagy könnyfakasztó gázokhoz. Sárga volt a kereszt a hólyaghúzóknál, például a mustárgáznál. Kék volt azoknál a gázoknál, amelyek a molekuláris légzést akadályozták, ilyen például a cián, az arzénhidrogén, a szénmonoxid. Eisenhower tábornok az első cigarettájáról gyújtott a másodikra, és elmélyülten figyelve az elhangzottakat, mélyen leszívta a füstöt.”